ناصر رسولي ناصر رسولي .

ناصر رسولي

لوازم دستگاه جوجه كشي

لوازم ساخت دستگاه جوجه كشي

لوازم دستگاه جوجه كشي

دستگاه جوجه كشي يا ماشين جوجه درآوري دستگاهي است كه دما، رطوبت، اكسيژن و چرخش را براي جوجه كشي از تخم هاي انواع پرندگان را تامين مي كند. اگرچه دستگاه جوجه كشي را با استفاده از تجهيزات بسيار ساده و پيش پا افتاده نيز مي توانيد بسازيد اما بايد بدانيد كه دستگاه هاي جوجه كشي دست ساز راندمان كافي ندارند و تلفات تخم ها در آن ها بسيار زياد است. بنابراين توصيه مي شود كه از دستگاه هاي جوجه كشي كه در كارخانه ها ساخته مي شوند استفاده كنيد. در ادامه به لوازم و قطعات مورد استفاده در ساخت دستگاه هاي جوجه كشي حرفه اي و اتوماتيك اشاره مي كنيم تا در صورت خرابي قطعه مورد نظر بتوانيد اطلاعات لازم و كافي براي خريد آن را داشته باشيد.

  • حسگر:

حسگر يا سنسور از مهم ترين قطعات دستگاه جوجه كشي است كه وظيفه كنترل دما و رطوبت دستگاه را بر عهده دارد. سنسور دما و رطوبت هواي اطراف خود را در داخل دستگاه محاسبه كرده و به اطلاعات آن ها را به برد دستگاه ارسال مي كند. برد با توجه به اطلاعات دريافتي، دما و رطوبت را در مقادير بهينه تنظيم مي كند. به صورت كلي مي توان گفت كه دما و رطوبت داخل دستگاه با توجه به هواي اطراف سنسور به دستگاه ديكته مي شود. در دستگاه هاي جوجه كشي روز دنيا از سنسورهاي بسيار حساس كه كاربرد نظامي و پزشكي دارند استفاده مي شود.

  • شانه

شانه وسيله اي است كه تخم ها در درون آن جاي مي گيرند و با نيروي انتقالي موتور توسط راك چرخانده مي شوند. در مدل هاي قديمي دستگاه هاي جوجه كشي اندازه حفره هاي شانه ها ثابت بود و در 3 سايز كوچك، متوسط و بزرگ ساخته مي شدند، بنابراين براي جوجه كشي از تخم هاي انواع مختلف پرندگان بايد از شانه هاي با سايزهاي متفاوت استفاده مي شد. در دستگاه هاي جوجه كشي جديد و روز دنيا از شانه هاي همه كاره يا سايزيك براي جوجه كشي انواع مختلف پرندگان استفاده مي شود. اندازه اين شانه ها را با توجه به اندازه تخم هاي بارور مي توانيد تنظيم كنيد و نيازي به تهيه شانه هاي مختلف نيست.

  • موتور

موتور وظيفه تامين نيروي لازم براي چرخش تخم ها را بر عهده دارد. تخم ها توسط مرغ مادر هر روز 6 بار چرخانده مي شوند بنابراين در جوجه كشي مصنوعي نيز بايد اين عمل انجام گيرد. در دستگاه هاي پيشرفته جوجه كشي از موتورهايي استفاده مي شود كه چرخاندن تخم ها را به آرامي انجام مي دهند به طوري كه حركت اين موتورها بسيار آرام بوده و با چشم غير مسلح انجام پذير نيست. همچنين موتور دستگاه جوجه كشي بايد خطر آتش سوزي نداشته باشد.

  • راك

راك وسيله اي است كه شانه ها بر روي آن قرار مي گيرد و نيروي موتور را براي چرخش تخم ها به شانه منتقل مي كند. جنس شانه و راك بسيار مهم است زيرا شانه هاي از جنس با مواد بي كيفيت در دماي بالا از خود گاز متصاعد مي كنند كه منجر به تلف شدن تخم ها مي شود. در دستگاه هاي جديد تر براي رفع اين مشكل از مواد اي بي اس در ساخت راك و شانه ها استفاده مي شود. همچنين راك بايد تحمل وزن شانه ها و تخم هاي قرار گرفته بر روي آن را داشته باشد و بر اثر نيروي وزن تغيير شكل ندهد.

  • فن

وارد شدن اكسيژن به داخل دستگاه و خروج گاز كربنيك از آن براي تنفس و رشد جنين ضروري است. وظيفه تهويه هوا يا سيركولاسيون در دستگاه بر عهده فن است. در مدل هاي جديدتر ماشين هاي جوجه درآوري از فن هاي دائم كار در خلا استفاده مي شود كه علاوه بر اين كه براي ماه ها بدون وقفه مي توانند به فعاليت خود ادامه دهند، خطر آتش سوزي نيز ندارند.

  • المنت

المنت قطعه اي است كه وظيفه تامين حرارت لازم براي تنظيم دماي مطلوب دستگاه را بر عهده دارد. اين قطعه به صورت يك رشته سيمي است كه پارچه اي نسوز بر روي آن قرار گرفته و با عبور جريان برق گرما توليد مي كند. در دستگاه هاي جوجه كشي صنعتي از المنت لوله اي براي تامين حرارت استفاده مي شود.

  • برد

برد دستگاه از جمله قطعاتي است كه نقش بسيار مهمي در تنظيم المان هاي دستگاه بر عهده دارد. سنسور دستگاه بر روي برد آن سوار مي شود. امروزه در ساخت دستگاه هاي جوجه كشي از بردهايي استفاده مي شود كه سخنگو بوده و از هوش مصنوعي براي كنترل المان هاي دستگاه استفاده مي كنند.

https://the-incubator.ir/لوازم-ساخت-دستگاه-جوجه-كشي/


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ تير ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۴۰:۳۴ توسط:ناصر رسولي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :